Страх за власне життя та життя близьких, загроза втрати власності та неможливість будь-що змінити довелося пережити мільйонам українців. Посттравматичне стресове розлад, чи ПТСР, – такий діагноз ставлять багатьом нашим співвітчизникам, які пережили окупацію, авіанальоти чи брали участь у бойових діях.
Посттравматичний розлад – це розлад психіки, що розвинулася в результаті тривалого або короткого перебування людини в обставинах, що травмують. ПТСР виникає внаслідок тривалого чи епізодичного стресу високої інтенсивності досить швидко, проте симптоми можуть проявитися через кілька місяців.
Під впливом стресу відбувається порушення:
- біохімічних процесів головного мозку;
- розумових процесів;
- роботи відділів мозку, які відповідають за емоційні реакції, увагу, настрій;
- сну, пам’яті, можливості концентрувати увагу.
ПТСР може розвинутись у представників будь-якого віку, статі, соціального статусу, професії, які пережили травматичні події.
ризик ПТСР збільшується в людей, які зловживають наркотиками чи алкоголем, і навіть за наявності тривожних чи психічних розладів, спадкової схильності. Для людини в стані глибокої депресії останньою краплею може виявитися відсутність підтримки близьких. У нашій клініці Оздоровлення 24 лікування депресії здійснюється із застосуванням інноваційних методик та результативних технік.
ПТСР: вартість лікування
Вартість лікування ПТСР в Києві в нашій клініці визначається індивідуально. Дізнатися про приблизну вартість лікування хронічного ПТСР або інших форм захворювання можна за допомогою прайсу.
Ціни на лікування ПТСР в клініці:
Вартість лікування ПТСР варіюється залежно від типу необхідного лікування.
- Лікування ПТСР в Києві від 3000
- Комплексне лікування ПТСР в стаціонарі від 18000
(лікування, проживання, харчування)
- Лікування ПТСР в Києві в стаціонарі від 4000
(2-х та 3-х місна палата)
- Лікування ПТСР в Києві в стаціонарі від 6500
(VIP одномісна)
- Консультація в клініці / онлайн 900/1600
(психіатра, психотерапевта)
- Консультація лікаря вдома 3500
(психіатра, психотерапевта)
Втомилися від залежності?
Кращі спеціалісти з лікування ПТСР
Симптоми ПТСР
У більшості випадків симптоми ПТСР проявляються протягом 3 місяців після травмуючої події. Залежно від характеру та ступеня симптомів виділяють 3 типи протікання ПТСР:
- гостре, із симптомами тривалістю 1-3 місяці;
- хронічне – понад 3 місяці;
- відстрочене – ознаки виявляються після 6 місяців.
Діагностувати ПТСР безпосередньо після події, що травмує, або через місяць практично неможливо.
Характерною рисою симптоматики ПТСР є індивідуальність реакції пацієнтів на стресову ситуацію, і навіть зміна інтенсивності симптомів з часом. Однак існують і симптоми, які виявляються практично однаково.
Вирізняють такі групи симптомів з однаковими проявами.
Симптоми повторного переживання
Виявляються:
- флешбеками з посиленням серцебиття або пітливості;
- повторенням спогадів чи нічними кошмарами;
- нав’язливими чи тривожними думками;
- підвищеною уразливістю.
Причиною появи симптомів може бути будь-які предмети, звуки, образи, пов’язані з джерелом травми.
Симптоми уникнення
До них відносяться:
- дисоціативна амнезія;
- відчуття віддаленості, усунення від близьких людей;
- уникнення будь-яких пов’язаних зі стресом факторів;
- потреба у постійній зайнятості;
- потяг до алкоголю чи наркотиків для відсікання спогадів;
- почуття заціпеніння.
Симптоми надмірної збудливості та гіперчутливості
Виявляються лякливістю, панічними атаками, дратівливістю, схильністю до невиправданого ризику, проблемами зі сном та концентрацією.
Ставлення до світу, собі та оточуючим також вважається симптомами окремої групи. Ознаки ПТСР проявляються токсичними думками про себе та оточуючих, негативними очікуваннями, самозвинуваченням та звинуваченням інших у причинах подій, втратою інтересу до колишніх захоплень, недовірою, нездатністю відчувати позитивні емоції. Люди з ПТСР можуть постійно відчувати страх, гнів, жах, почуття провини чи сором.
Зміна ставлення до себе та навколишнього світу – привід для звернення до фахівців нашої клініки, які допоможуть запобігти розвитку психічного розладу.
Чому важливо розпочати лікування вчасно
Хронічне ПТСР розвивається у разі пізнього звернення до лікарів. Наслідками ПТСР при несвоєчасному зверненні можуть стати повна відмова людини від спілкування та відхід у себе, руйнація психічного здоров’я з погіршенням загального стану, розвиток тяжких захворювань.
Причини ПТСР
Час, протягом якого постраждалі проходять стадії ПТСР, залежить від причин появи психічного розладу. Активізувати його можуть такі фактори:
- професійні ризики (служба у МНС, ЗСУ, поліції тощо);
- аб’юзивні відносини;
- сильні переживання, зокрема через смерть близьких;
- пережиті психологічні травми, включаючи діагностику невиліковних захворювань;
- діагностовані у родичів депресивні чи тривожні стани;
- алкоголізм чи наркоманія;
- викидні або невдалі пологи у жінок;
- участь у бойових діях;
- присутність при насильстві з інших людей.
Стреси можуть пройти безвслідно або стати причиною психічних розладів. Причини виникнення ПТСР та інтенсивність стресів обов’язково враховуються при виборі курсу лікування.
Стадії ПТСР
Подібно до інших психічних розладів, існує розподіл ПТСР на стадії:
- Стадія гострої кризи. Починається під час травмуючої події та триває кілька днів. Характерні прояви інтенсивного страху, захисної реакції заперечення, стан розгубленості, психологічної вразливості, огиди та сорому щодо себе. З’являються психосоматичні симптоми як втрати апетиту і нудоти.
- Поява синдрому, що супроводжується класичними симптомами. Тривала стадія. Особливістю є пряма залежність тяжкості симптомів стану під час стадії гострої кризи (дисоціативна відстороненість чи інтенсивні емоційні реакції).
- Стадія повного відновлення або відносного з інтенсивністю симптомів, що знижується, або повним зникненням. Несприятливий варіант – симптоми залишаються у формі тривожно-депресивного настрою, стійких фобій, невіри в себе чи недовіри до оточуючих, бажання самоізолюватись чи схильності до залежності від оточуючих. При сприятливому варіанті депресивні симптоми та тривожність значно зменшуються, частішають припливи енергії, з’являється оптимізм, покращуються міжособистісні зв’язки та ставлення до майбутнього.
Для визначення наявності ПТСР достатньо пройти в нашій клініці тест на посттравматичний стресовий розлад.
Діагностика ПТСР в Києві в клініці Оздоровлення 24
Діагностика та лікування ПТСР в клініці Оздоровлення 24 входять до сфери обов’язків лікарів-психіатрів та психотерапевтів. При постановці діагнозу ПТСР основними факторами є скарги пацієнта, інформація про трагічні події або психологічні травми в минулому. Для уточнення діагнозу використовуються спеціальні опитувальники та тести. Додатковими джерелами інформації під час постановки діагнозу є розмови з близькими людьми та родичами, результати медичного обстеження.
Діагностика ПТСР передбачає встановлення стадії розвитку та клінічного типу захворювання на основі різнопланових ознак. Залежно від ознак фахівці встановлюють клінічний тип розладу:
- тривожний з частими нападами через перенапруження;
- астенічний із втратою інтересу до життя та відчуттям власної ущербності через виснаження нервової системи;
- дистрофічний з характерною замкненістю, незрозумілою агресією;
- соматоформний зі збоями у роботі ШКТ, нервової та серцево-судинної систем.
Індивідуальний курс та методи лікування визначаються лікарями клініки на основі діагнозу.
Методи лікування ПТСР
Залежно від даних діагностики лікування може бути медикаментозним, психологічним чи комплексним. Основними медикаментозне лікування ПТСР та психотерапія.
Застосування психотерапевтичних методів роботи з ПТСР передбачає концентрацію уваги на травматичному досвіді пацієнтів, а чи не минулого життя. Основними психотерапевтичними методиками є:
- Когнітивно-поведінкова (розмовна) терапія з розбором стереотипів і помилок, що заважають повернутися до нормального життя.
- Експозиційна або біхевіоральна терапія із поверненнями пацієнтів у стресові ситуації. Використовуються звуки, відео або словесні описи для занурення у минуле.
- Методика ДПДГ розроблена спеціально для лікування ПТСР. Під час сеансів синхронізуються обидві півкулі мозку для подолання тяжких спогадів.
Одночасно з психотерапією призначається медикаментозна терапія. Вона пригнічує яскраві прояви розладу та покращує якість життя пацієнта.
Медикаментозне лікування ПТСР
Медикаментозне лікування ПТСР проводиться в стаціонарі клініки Оздоровлення 24. Призначаються за індивідуальними показаннями препарати наступних груп:
- антидепресанти для зменшення проявів депресії, покращення пам’яті та сну;
- стабілізатори настрою для зниження дратівливості, нападів гніву та імпульсивності;
- антипсихотичні препарати для заспокоєння
Як допомогти близькому з ПТСР
Близькі люди та родичі постраждалих нерідко не знають, як допомогти людині з ПТСР. Оптимальне рішення для людей, які цікавляться як допомогти при ПТСР близьким, – звернутися за допомогою до клініки Оздоровлення 24. Наша клініка має необхідне обладнання та комфортний стаціонар, пропонує послуги компетентних лікарів та індивідуальний підхід до пацієнтів. Особливу увагу наші фахівці приділяють родичам та близьким пацієнтам, відновленню міжособистісних зв’язків.
Профілактика ПТСР
Запобігти погіршенню психічного здоров’я допомагає профілактика ПТСР – своєчасне звернення до лікаря за допомогою, наявність комфортабельного місця для відпочинку, активне життя із заняттями хобі або спортом, повноцінним харчуванням. Позитивне ставлення до світу, собі та оточуючим людям одна із умов відновлення психічного здоров’я.
Тест - чи насправді в мене ПТСР?
- Так або Ні
- Так або Ні
- Так або Ні
- Так або Ні
Відгуки наших пацієнтів
Загальні питання і відповіді
- Запобігти розвитку ПТСР допомагають комфортні умови життя, повноцінне харчування, заняття хобі, відмова від алкоголю чи наркотиків.
- Клініка Statusdetox надає психологічну допомогу дорослим людям.
- Терміни позбавлення ПТСР залежать від складності проблеми та індивідуальних особливостей організму пацієнта.
Царук Євген Григорович
Рецензент матеріалу
11 років досвіду ведення медичної практики. Займається ефективним лікуванням порушення працездатності, депресивних станів, синдрому хронічної втоми, страхів, тривоги, апатії та млявості, порушення сну, шизофренії, психічних розладів в осіб похилого та старечого віку.