Епілепсія – це неврологічне розлад, що вражає центральну нервову систему і характеризується нападами, що повторюються. За статистикою, приблизно у 1 з 26 людей на планеті в якийсь момент життя може розвинутись це захворювання. Йому схильні люди будь-якого віку, статі чи раси.
Напад епілепсії (припадок) – це результат надлишкових електророзрядів у клітинах головного мозку. Їм властиво виявляться у різних зонах мозку як несуттєвих провалів у пам’яті чи спазмів у м’язах, і навіть болісних, тривалих конвульсій. Частота нападів може коливатися від 1 разу на рік до кількох нападів протягом доби.
За одним нападом не можна визначати розвиток хвороби. Про виникнення епілепсії можуть свідчити два або більше безпричинних нападів.
Протягом багатьох століть епілепсія була пов’язана з непорозумінням, страхом, соціальною нерівністю. У ряді країн з низьким і середнім рівнем доходу і зараз відбувається стигматизація незвичайної хвороби, що негативно позначається на житті людей, що хворіють.
Епілепсія – серйозне захворювання, яке не можна сприймати легковажно. Але при правильному лікуванні можна впоратися із симптомами та вести повноцінне життя. Якщо у вас чи у когось із ваших знайомих діагностовано цю хворобу, важливо звернутися за медичною консультацією до лікаря для складання відповідного плану лікування. Скористайтеся послугами нашої клініки Оздоровлення 24 і ви дізнаєтесь, як вилікувати епілепсію назавжди.
Ціни на лікування епілепсії в клініці
Вартість лікування епілепсії варіюється залежно від типу необхідного лікування.
Послуга | Ціна в грн |
- Лікування епілепсії в Києві від 3000
- Комплексне лікування епілепсії в стаціонарі від 18000
✔️Лікування ✔️Проживання ✔️Харчуання
- Лікування епілепсії в Києві в стаціонарі від 4000
(2-х і 3-х місна палата)
- Лікування епілепсії в стаціонарі від 6500
(VIP одномісна)
- Консультація в клініці / онлайн 900/1600
(психіатра, психотерапевта)
- Консультація лікаря вдома 3500
(психіатра, психотерапевта)
Кращі спеціалісти з лікування епілепсії
Причини виникнення епілепсії
Причини епілептичного нападу можуть бути різними, часто невідомими. Проте низка випадків пов’язані з генетичними чинниками чи впливом довкілля:
- пошкодження мозку у передпологовій чи перинатальній стадії;
- генетичні аномалії або вроджені патології та спричинені ними порушення у розвитку головного мозку;
- серйозна черепно-мозкова травма;
- наслідки інсульту, коли мозок не отримує необхідну кількість кисню;
- інфекції головного мозку, спричинені такими хворобами, як енцефаліт, менінгіт, нейроцистицеркоз;
- низка генетичних синдромів;
- новоутворення головного мозку
Виявити причини захворювання на епілепсію вам завжди допоможуть досвідчені лікарі нашої клініки Оздоровлення 24.
Види епілепсії
Страждати на це непросте захворювання можуть дорослі та діти. Для всіх видів епілепсії характерні напади, що повторюються, які можуть викликати проблеми з фізичним і психічним здоров’ям. Хоча причини захворювання різняться, важливо розуміти його різновиди, щоб забезпечити належне лікування.
Епілепсія у дітей
Дитячий епілептичний синдром може бути кількох типів:
- Доброякісна роландична епілепсія – як правило, виникає в дитинстві і характеризується парціальними нападами, що вражають обличчя, рот або язик.
- Дитяча абсанс-епілепсія – характеризується короткими абсансними нападами, що повторюються, тривалістю зазвичай менше 10 секунд. У цей час дитина не реагує на навколишнє середовище, погляд відсутній, спрямований в одну точку.
- Ювенільна міоклонічна епілепсія відрізняється короткочасними посмикуваннями, які зазвичай виникають вранці при пробудженні.
- Інфантильні спазми – частіше такі симптоми виникають у немовлят і характеризуються кластерами припадків, які включають кивання головою або нерухомість тіла з наступними судомними рухами. Нерідко це свідчить про те, як починається епілепсія у дітей.
- Синдром Леннокса-Гасто – такий тип захворювання характеризується множинними типами нападів, включаючи тонічні (жорсткі), атонічні (дроп-припадки), міоклонічні (короткочасні посмикування) та абсанси (пильний погляд).
Епілепсія у дорослих
Як і у дітей, у людей зрілого віку хвороба також може протікати по-різному. Епілепсія у дорослих має свої різновиди:
- Епілепсія скроневої частки – зазвичай починається у зрілому віці і характеризується парціальними нападами, що походять із скроневої частки головного мозку.
- Первинно-генералізована – відрізняється тоніко-клонічними (великими епілептичними) нападами, що одночасно зачіпають обидві половини мозку.
- Фокальні напади з порушенням свідомості включають порушення свідомості або реакції під час нападу через аномальну електричну активність тільки на одній стороні мозку.
- Припадки лобових часток – викликані аномальною електричною активністю у сфері лобових часток мозку. Можуть провокувати різні симптоми, включаючи зміни в поведінці, мовленні чи рухових моделях, а також порушення чутливості, такі як поколювання або оніміння окремих частин тіла.
- Складні парціальні напади – обумовлені збоєм свідомості чи реакції через аномальну електричну активність з обох боків мозку одночасно. Можуть викликати різні порушення розуміння, поведінки або моторики, такі як рухи або вокалізація, що повторюються, а також порушення зору (галюцинації або ілюзії).
Існує ще безліч інших форм та варіацій захворювання, які можуть формуватися залежно від індивідуального випадку та діагнозу людини. Тому варто проконсультуватися з лікарем, якщо у вас є питання про особисту ситуацію. Лікування епілепсії у дорослих та дітей краще довірити справжнім професіоналам нашої клініки Оздоровлення 24.
Ознаки та симптоми епілепсії
Хоча ознаки епілепсії у дітей та дорослих можуть відрізнятися залежно від типу нападу, є деякі загальні симптоми, про які важливо знати.
Ознаки передприступного стану, які відчуває хворий:
- соматосенсорні – оніміння кінцівок;
- зорові – зміни сприйняття величини навколишніх предметів, спалах світла, втрата зору на якусь мить, різнокольорові плями, образи людей, тварин перед очима;
- слухові – дзвін, скрип, скрегіт у вухах;
- нюхові – відчуття сморід, що раптово виникає;
- смакові – відчуття у роті будь-якого смаку;
- епігастральні – «пурпурові метелики» у животі;
- психічні – страх, що раптово наринув, тривога.
Під час нападу можна відзначити такі симптоми у дітей: - неконтрольоване посмикування рук, ніг, обличчя протягом декількох секунд до декількох хвилин;
- втрата свідомості на короткий час;
- напади пильного погляду (відключення);
- сплутаність свідомості, проблеми з промовою;
- агресія чи гіперактивність, не властиві дитині до або після нападу.
У дорослих симптоми нападу такі: - різні за інтенсивністю та частотою судоми;
- сплутаність свідомості, збудження, агресія, різка зміна настрою;
- втрата пам’яті від короткочасної до тривалої;
- втома після нападу.
Приступи можуть відрізнятися за тяжкістю та частотою, порушуючи повсякденне життя людини та викликаючи фізичні, емоційні розлади. Знаючи ознаки епілепсії, можна визначити, чи є у вас чи у когось із ваших знайомих це захворювання. Якщо ви звернетеся за медичною допомогою до нашої клініки Оздоровлення 24, досвідчені лікарі зможуть правильно діагностувати ваш стан та запропонують варіанти лікування, які найкраще підійдуть конкретно для вашої ситуації.
Перша допомога при епілептичному нападі
Що робити, якщо у людини напад епілепсії знають не всі. Знання того, як допомогти людині, у якої трапився напад, до приїзду медиків, є важливою навичкою:
- Зберігайте спокій і не панікуйте, коли у когось напад. Це допоможе вам ясно мислити та надати необхідну допомогу.
- Якщо людина, у якої трапився напад, знаходиться поряд з будь-якими небезпечними об’єктами або зонами, обережно відсуньте її від них, щоб запобігти можливим травмам.
- Якщо одяг людини занадто тісний, послабте його, щоб він міг нормально дихати під час нападу.
- Акуратно переверніть хворого на бік і розташуйте його так, щоб він міг легко дихати під час нападу. Це також допоможе йому не захлинутися слиною чи блювотними масами під час нападу.
- Уважно стежте за диханням епілептика, щоб воно залишалося регулярним протягом усього нападу.
- Нічого не кладіть до рота людині під час нападу, оскільки це може призвести до задухи або травм.
- Залишайтеся з хворим, поки він повністю не одужає від нападу і не зможе знову нормально спілкуватися з вами або оточуючими.
Знати, якою має бути перша допомога при епілепсії, дуже важливо. Так ви зможете допомогти хворому
Поширеність захворювання
Згідно зі статистичними даними, щороку епілепсію виявляють у п’яти мільйонів людей по всій планеті. Це захворювання частіше зустрічається у дітей, ніж у дорослих, і більше у афроамериканців, ніж у представників європеоїдної раси. Крім того, у чоловіків епілепсія за статистикою діагностується частіше, ніж у жінок. Однак передові досягнення в галузі медичних технологій спростили діагностику та ефективне лікування захворювання.
Важливо знати, скільки людей хворіють на епілепсію, щоб краще зрозуміти, як це захворювання впливає на наше суспільство. Фахівці нашої клініки постійно працюють над пошуком ефективніших методів лікування та систем підтримки для тих, хто страждає від епілепсії.
Діагностика епілепсії
Епілепсію обов’язково потрібно лікувати. Така необхідність пояснюється тим, що при частих нападах розвивається замкнутий цикл: кожні попередні судоми спричиняють нові, збуджуючи нейрони кори головного мозку. Клітини мозку гинуть. Тільки своєчасна діагностика та лікування епілепсії зможуть розірвати це порочне коло.
У нашій клініці Оздоровлення 24 використовуються найпередовіші методи діагностики епілепсії у дітей та дорослих:
- Електроенцефалографія. ЕЕГ виявляє епілептичні розряди та визначає характер епілептичної активності в мозку.
- Нейровізуалізація. Комп’ютерна (КТ), магнітно-резонансна (МРТ), позитронно-емісійна (ПЕТ) томографія використовуються для виявлення структурних змін у мозку, таких як пухлини, крововиливи, аномалії розвитку, які можуть бути пов’язані з епілепсією.
- Відеомоніторинг ЕЕГ. Цей метод поєднує запис ЕЕГ із відеозаписом пацієнта під час нападів.
- Нейропсихологічні випробування. Проводяться з метою оцінки когнітивних функцій та психомоторних навичок пацієнта, які можуть бути пов’язані з епілепсією.
Також знадобиться здати кров на біохімічний та генетичний аналізи.
Профілактичні методи
Захворювання характеризується неспровокованими нападами, що повторюються, і може бути надзвичайно руйнівним для життя людини. Хоча панацеї епілепсії не існує, є кроки, які можна зробити, щоб запобігти або зменшити частоту нападів. Профілактика епілепсії передбачає виконання деяких вимог:
- Проходьте регулярні огляди. Аналіз крові, генетичний аналіз на епілепсію допоможуть бути в курсі будь-яких змін у здоров’ї.
- Моніторинг дозволить стежити за тим, щоб порушення, які можуть призвести до епілептичного синдрому, контролювалися та лікувалися.
- Дотримуйтесь здорової дієти. Це допоможе зменшити запалення в організмі, пов’язане з підвищеним ризиком судом. Переконайтеся, що у вашому раціоні багато фруктів, овочів, цільного зерна та нежирних білків. По можливості уникайте оброблених харчових продуктів та солодких напоїв.
- Регулярно займайтеся фізичними вправами. Вони допомагають зберегти ваше тіло здоровим і знижують рівень стресу, що дозволяє запобігти судомам.
- Прагніть приділяти помірній фізичній активності щонайменше 30 хвилин щодня.
- Уникайте вживання шкідливих речовин. Алкоголь та наркотики пов’язані з підвищеним ризиком нападів. Відмова від них допоможе знизити ризик нападу.
- Висипайтеся. Порушення сну призводить до підвищеного ризику судом, тому переконайтеся, що ви висипаєтеся щоночі (7-8 годин).
- Керуйте рівнем стресу. Стресові ситуації можуть провокувати напади, тому важливо знайти способи керування стресом, наприклад, за допомогою медитації чи йоги.
Дотримуючись цих порад щодо запобігання епілепсії, ви можете знизити ризик нападу і вести здоровіший спосіб життя в цілому. Якщо ви не знаєте, як уникнути нападу епілепсії або зазнаєте симптомів, які можуть бути пов’язані з цим розладом, обов’язково зверніться до лікарів нашої клініки Оздоровлення 24 для консультації, подальшого обстеження та вибору варіантів лікування.
Наслідки епілепсії
Якщо не лікуватися, то наслідки епілепсії можуть бути дуже складними як для людини, яка живе з цим захворюванням, так і для її сім’ї, друзів:
- Підвищений ризик травмування. Судоми можуть призвести до падіння або інших нещасних випадків. Епілептики нерідко страждають від переломів кісток, черепно-мозкових травм та забитих місць через напади.
- Когнітивні проблеми. Наслідками епілепсії у дітей та дорослих можуть бути втрата пам’яті, сплутаність свідомості, труднощі з концентрацією уваги та складності у навчанні.
- Соціальна ізоляція. Люди, які страждають на епілепсію, можуть соромитися або соромитися від того, що у них трапляються напади на публіці. Нерідко це стає причиною самотності та депресії.
- Фінансові труднощі. Захворювання має фінансові наслідки для хворих, оскільки їм потрібна додаткова медична допомога та ліки. Ці додаткові витрати створюють навантаження на сімейний бюджет.
- Проблеми із працевлаштуванням. Люди, які живуть з епілепсією, нерідко стикаються з труднощами при пошуку роботи через побоювання роботодавців щодо ризиків, пов’язаних із нападами на робочому місці, або дискримінації осіб з обмеженими можливостями в цілому.
Список реальних проблем та обмежень, пов’язаних з епілепсією
Люди з епілепсією часто стикаються з обмеженнями при вступі до ВНЗ. У питанні, чи можна отримати права з епілепсією, відповідь негативна. За наявності такого діагнозу людина не допускається до керування транспортом. Також існує низка заборонених професій, серед яких служба в армії, поліції, на флоті та в пожежній частині, робота охоронцем, на швидкій допомозі, а також на висоті та у рухомих механізмів.
Пити алкоголь під час епілепсії лікарі не рекомендують. Через спиртне посилюється інтенсивність і частота нападів. А ось спорт при епілепсії дозволено, у тому числі контактні та командні види. Загалом епілепсія є серйозною проблемою охорони здоров’я. Законодавча база, в основу якої закладено міжнародно визнані правозахисні нормативні акти, сприяє недопущенню дискримінації та порушення прав людей, які хворіють на епілепсію.
Тест - чи насправді в мене епілепсії?
- В них є різниця
- Тут потрібні послуги психолога, а не психіатра
- У вас ПСТР - Вам потрібно звернутись по лікаря, залиште заявку і ми вам допоможемо.
- Ми допоможемо вам розібратися з цим
Відгуки наших пацієнтів
Загальні питання і відповіді
- Так, наші лікарі надають консультацію в режимі онлайн через Viber, Whatsapp, Telegram, Skype
- Так. Ми не надаємо данні наших кліентів третім особам.
- Звичайний сеанс займає від 45 до 60 хв.
- Так, в нас є термінал і можливість оплати non cash
- Депресся?Втрата близької людини? І вас це непокоїть і не можете спати - тоді вам потрібна допомога
Царук Євген Григорович
Рецензент матеріалу
11 років досвіду ведення медичної практики. Займається ефективним лікуванням порушення працездатності, депресивних станів, синдрому хронічної втоми, страхів, тривоги, апатії та млявості, порушення сну, шизофренії, психічних розладів в осіб похилого та старечого віку.