Діагноз деменція – що це таке і чим це небезпечно для людини? Під цією патологією мають на увазі недоумство, що часто виникає у людей похилого віку. Для стану характерно різке зниження рівня інтелекту, з наступним розпадом особистості та розвитком повної інвалідності. Деменція – це серйозний процес, що вимагає лікарського впливу. Але вилікувати патологію неможливо. Терапія спрямовано зменшення швидкості прогресування захворювання з метою збереження розуму людини. Повне відновлення при деменції неможливо.
Ціни на лікування деменції в клініці
Вартість лікування деменції варіюється залежно від типу необхідного лікування.
Послуга | Ціна в грн |
- Лікування деменції в Києві від 3000
- Комплексне лікування деменції в стаціонарі від 18000
✔️Лікування ✔️Проживання ✔️Харчуання
- Лікування деменції в Києві в стаціонарі від 4000
(2-х і 3-х місна палата)
- Лікування деменції в стаціонарі від 6500
(VIP одномісна)
- Консультація в клініці / онлайн 900/1600
(психіатра, психотерапевта)
- Консультація лікаря вдома 3500
(психіатра, психотерапевта)
Втомилися від залежності?
Кращі спеціалісти з лікування деменції
Ознаки та симптоми деменції
Стареча деменція розвивається поступово, залежно від першопричини появи. Про наявність захворювання вказують ранні ознаки:
- Стрімке погіршення пам’яті.
- Порушення координації рухів.
- Зміна особистості.
- Поведінкові девіації.
- Порушення режиму сну/неспання.
- Часті головні болі.
- Фізична слабкість.
- Депресивні стани.
Деменція може розвиватися у похилому віці, а й у молоді. Основна причина – черепно-мозкові травми, хронічні патології та інфекційне ураження головного мозку. Ознаки недоумства у дітей: - Повна втрата інтересу до життя.
- Розвиток дивних ідей та захоплень.
- Виражена агресія.
- Недовіра до оточуючих, включаючи близьких людей.
- Депресивні розлади.
- Підвищена тривожність.
- Розвиток страхів та фобій.
Перші ознаки деменції – це привід звернення до фахівця. На ранніх стадіях розвитку захворювання можна підібрати потрібну терапію, яка допоможе уповільнити процес подальшого прогресування патології. До ранніх симптомів деменції у будь-якому віці відносять:
Часті провали в пам’яті людина не може згадати події, які відбувалися нещодавно. - Повна дезорієнтація біля, навіть за умов власного будинку.
- Втрата рахунку часу.
- Порушення здатності відстежувати розмову.
- Проблеми з підбором слів, і навіть неможливість висловити свої думки.
- Проблеми під час виконання знайомих завдань.
- Проблеми із візуальною оцінкою відстаней до об’єктів.
У міру прогресування захворювання ознаки деменції доповнюються поведінковими змінами. Яскраво вираженими проявами виступають: - Розвиток тривожності.
- Пригніченість або надмірне подразнення.
- Зміна особистості.
- Порушення поведінкових норм.
- Відмова від спілкування з іншими людьми.
Виразність симптомів залежить від причини розвитку деменції, віку пацієнта та наявності інших захворювань. У міру прогресування патології ознаки посилюються. Примітно, деякі симптоми можуть з часом зникати.
Важливо! Особи, які страждають на деменцію з часом, перестають впізнавати рідних людей і близьких, відчувають труднощі з пересуванням, втрачають контроль за сечовипусканням і дефекацією. Людина потребує профільної підтримки та цілодобового догляду.
Причини виникнення деменції
Через що відбувається деменція і що є причиною патологічного процесу? Розсудливість пов’язана з органічним ураженням головного мозку. Основна причина – набуте захворювання чи травма. Фахівці виділяють понад 200 причин-провокаторів, які викликають розвиток деменції. Найчастіше (близько 60-70%), причини виникнення деменції пов’язані з хворобою Альцгеймера. Другим за значимістю провокатором виступають судинні патології, зокрема підвищений тиск, атеросклероз та інші захворювання.
Причини деменції у молодих часто пов’язані з травматичним ураженням голови, зловживанням згубними навичками, а також з розвитком доброякісних та злоякісних новоутворень.
Причини розвитку деменції можуть бути різноманітними, до групи ризику входять:
- Особи, похилого віку.
- Особи, які страждають на діабет.
- Особи, які перенесли інсульт.
- Особи, які страждають на високий тиск.
- Особи, які отримали травми головного мозку.
- Особи, які зловживають згубними звичками.
Примітно, що у випадку з травмами та іншими причинами недоумство може розвинутися з часом.
Стадії деменції
Захворювання протікає кілька стадій: від легкої до важкої (термінальної).
Початкова стадія деменції характеризується легкими проявами. Людина часто забуває те, що хотів зробити, у неї з’являється неуважність. При цьому пацієнт розуміє, що щось не так, і у нього спостерігаються проблеми з пам’яттю. Другорядними симптомами початкової стадії виступають:
- Проблеми з організацією звичних завдань.
- Розвиток підозрілості та агресії.
- Зниження інтелектуальної функції.
- Втрата практичних умінь.
На цьому стадії деменції важливо відвідати психіатра. Раніше діагностування захворювання дозволить призначити ефективне лікування, яке уповільнить прогрес патології.
Середня або помірна деменція супроводжується вираженими проблемами з пам’яттю. Людині стає складно сприймати події, що відбуваються довкола. До додаткових проявів відносять:
Розвиток «ефекту конфабуляції», коли людина плутає реальність з минулим та вигадкою. - Втрата практичних навичок.
- Порушення мовних та розумових процесів.
- Розвиток ознак соціофобії.
- Розвиток проблем із функціонуванням вестибулярного апарату.
- Втрата орієнтації у просторі (людина не може зорієнтуватися у власній квартирі).
Помірна стадія потребує постійного догляду. Людина потребує контролю з боку близьких людей, а також фахівців. На цьому етапі нерідко виникає симптом власної невпізнанності.
Остання стадія деменції – найважча. Людина не здатна самостійно доглядати себе. На цьому етапі виявляються симптоми рухового характеру. Людина повністю дезорієнтована. Він може вільно переміщатися у просторі, не розуміє часу. Нерідко виникають спалахи агресії, не виключено глибоких провалів у пам’яті. Термінальна стадія деменція за умови регулярного догляду та належного медичного обслуговування може тривати не більше 3-х років. При розвитку важкої стадії доцільно направити людину до спеціального медичного закладу.
Типи деменції
Фахівці виділяють кілька видів деменції, вони відрізняються через розвиток, а також симптоматику.
Деменція альцгеймерського типу. Поширений різновид захворювання зустрічається в 80% всіх випадків. Для неї характерна деструкція мозку. Перші симптоми виникають у латентний період. Запідозрити наявність деменції важко. Ранніми симптомами хвороби Альцгеймера виступають:
- Розвиток депресії.
- Загальна млявість та постійна втома.
- Порушення пам’яті.
- Розвиток мовних проблем (у міру прогресування захворювання).
- Дезорієнтація у просторі.
Головна причина розвитку деменції даного типу – накопичення у клітинах мозку патологічних елементів, які провокують їх ушкодження та порушення функціонування.
Судинна деменція. Захворювання розвивається і натомість поразки судин мозку. Попередні причини – раніше перенесений інсульт, атеросклероз та механічні ушкодження голови. - Базові симптоми захворювання:
- Неможливість виконання звичних дій.
- Порушення логічного мислення.
- Порушення функції пам’яті.
- Незважаючи на виражені порушення, людина може обслуговувати себе.
Змішана деменція. Захворювання даного типу спровоковане різними причинами, включаючи хворобу Альцгеймера та судинну патологію.
Хвороба Паркінсона. Головна причина розвитку – це поразка структур підкірки мозку. Базовим симптомом виступає порушення сприйняття, і навіть зорової функції. Відповідно, у людини виникають проблеми з вирішенням побутових питань.
Деменція з тільцями Леві. Причиною деменції даного типу є структурні зміни білка в тканинах головного мозку. Симптоми: повна амнезія та дезорієнтація у просторі. Прояви схожі на хворобу Альцгеймера.
Алкогольна деменція є окремим видом захворювання. Розвивається вона лише на тлі надмірного вживання алкогольної продукції. Розлад супроводжується появою незворотних процесів. Незалежно від виду алкогольної деменції у пацієнта спостерігаються серйозні порушення у поведінковій та емоційній сфері. Алкогольна деменція призводить до повної десоціалізації та інвалідності пацієнта.
Незалежно від типу захворювання, та причини його розвитку, людина потребує комплексної підтримки фахівців. Терапія підбирається з урахуванням симптоматики, стадії і загального стану пацієнта. Звернутися за кваліфікованою допомогою можна до сучасної клініки «Оздоровлення 24».
Наслідки деменції
Наслідки деменції безпосередньо залежать від причин розвитку патологічного процесу, а також лікування, яке отримує пацієнт. У середньому, при належній терапії, особи зі слабоумством живуть 5-10 років. Але у разі відсутності лікування, перебіг захворювання може посилитись, призводячи до важких епізодів агресії.
При тяжкому перебігу хвороби, спричиненому Альцгеймером, тривалість життя не перевищує 3 роки. Якщо ж мають місце яскраві прояви судинної патології, то середня тривалість життя становить трохи більше 5 років.
При діагностуванні деменції у молодих людей термін життя становить до 25 років, але в деяких випадках смертельний результат настає через 5-8 років.
Наслідки деменції безпосередньо залежить від причини розвитку, і навіть дотримання рекомендацій. Якщо не отримувати терапію, людина повністю занурюється в себе, вона не орієнтується у просторі та часі, живе минулим або у «вигаданому» світі. Тому важливо отримувати своєчасну та комплексну допомогу.
Отримати консультацію щодо лікування деменції можна в медичному центрі «Оздоровлення 24».
Діагностика деменції
Діагностикою деменції займаються кваліфіковані неврологи та психіатри. В основі визначення діагнозу лежить:
- Збір анамнезу та скарг пацієнта, враховуються перенесені захворювання, а також ознаки, що переважають на даний момент.
- Проведення неврологічного огляду із оцінкою рефлексів.
- Проведення лабораторних досліджень (загальний аналіз сечі, загальний аналіз крові, біохімія крові, тести на гормони, інфекції, визначення згортання крові).
- Проведення інструментальних досліджень (ЕКГ та УЗД серця, КТ або МРТ головного мозку з метою виявлення змін у структурах, УЗДГ судин шиї, ЕЕГ).
- Проведення нейропсихічних тестів з метою оцінки стану психіки.
При необхідності діагностика деменції включає додаткові дослідження, аналізи та тести. Їхня доцільність визначається лікарем.
Профілактика деменції
Профілактика деменції – можлива. Своєчасне обстеження та прислухання до себе допоможе уникнути серйозних відхилень в організмі. Для запобігання розвитку незворотних процесів фахівці рекомендують:
- Своєчасно обстежитись, і при необхідності проходити комплексне лікування.
- Виключати надмірну масу тіла.
- Не зловживати згубними звичками.
- Регулярно рухатись (не обов’язково займатися спортом, достатньо прогулянок).
- Збалансовано харчуватися.
- Контролювати емоції.
- Уникати стресових ситуацій.
- Не допускати фізичної та психічної перевтоми.
- Займатися розумовою діяльністю.
Варто зазначити, що профілактика старечої деменції є важливою, але цей процес є неминучим внаслідок старіння. У похилому віці відбуваються зміни в мозку, що призводить до появи недоумства. Більш ефективна профілактика у молодому віці.
Важливо! У разі виникнення симптомів захворювання важливо своєчасно звертатися до лікаря. Самостійні спроби терапії – це високий ризик погіршення ситуації та стрімкого прогресування хвороби.
Лікування деменції
Лікування деменції здійснюється з використанням сучасних методів, що дозволяють сповільнити прогрес хвороби. Цілком зцілиться, неможливо. Головне завдання фахівців – це підтримка людей, які живуть із недоумством, а також надання належного догляду.
Медичний центр Оздоровлення 24 використовує сучасні методики терапії захворювання. Проводиться лікування деменції препаратами з метою підтримки організму людини. Лікарські засоби підбираються з урахуванням першопричини розвитку хвороби та загального стану пацієнта.
Фахівці використовують такі ліки при деменції:
- При терапії хвороби Альцгеймера інгібітори холінестерази (Донепезил).
- При терапії судинної деменції антагоністи NMDA-рецепторів (Мемантін).
- Препарати, дія яких спрямована на нормалізацію тиску та рівня холестерину.
- Препарати, що відновлюють роботу центральної нервової системи та знижують депресивні прояви.
Як лікувати деменцію, і які групи лікарських засобів використовувати, вирішує лікар з урахуванням загального стану пацієнта. Варто зазначити, що повністю позбавитися патології неможливо. Для уповільнення прогресування захворювання, доцільно перебуває у стаціонарі, під наглядом профільних лікарів.
Що робити родичам під час деменції?
Деменція – це тяжкий патологічний процес. Особам, які зіткнулися із хворобою, потрібно приділяти більше уваги, а також виявляти терпіння. Людина не розуміє, що з нею відбувається, і в більшості випадків не усвідомлює власних дій і вчинків. Догляд за пацієнтами з деменцією можна проводити самостійно або довіривши цей процес професіоналам. На ранніх стадіях впоратися з поставленим завданням можливо. На останній стадії, рекомендується помістити людину в спеціальний центр, вона потребує не тільки постійного догляду, а й медикаментозного забезпечення.
Як поводитися з хворим на деменцію? Фахівці рекомендують прислухатися до наступних порад:
- Розмовляти з людиною повільно, чітко вимовляючи слова.
- Повторювати прохання кілька разів.
- Запитувати, на які людина може відповісти коротко: Так, Ні, Не знаю.
- Виявити терпіння.
- Не дратуватися і не підвищувати голос, це може викликати зворотний ефект у хворого.
- Бути ініціатором розмов.
- Забезпечувати належний догляд.
Людина з деменцією може поводитися агресивно, і це треба розуміти. Якщо родичам важко, доцільно найняти доглядальницю або скористатися послугами спеціальної установи. Впоратися з людиною, яка страждає на недоумство, дуже складно, і це факт. Якщо вам важко, завжди можна користуватися профільною підтримкою. Нарешті, без належного догляду та медикаментозного обслуговування, термін життя пацієнта буде значно меншим, а якість – гіршою. І це треба розуміти.
Важливо! Деменція не передається у спадок. Якщо в сім’ї є хвора людина, це не означає, що хтось із родичів успадкує це захворювання.
Відгуки наших пацієнтів
Тест - чи насправді в мене деменції?
Загальні питання і відповіді
- Так, наші лікарі надають консультацію в режимі онлайн через Viber, Whatsapp, Telegram, Skype
- Так. Ми не надаємо данні наших кліентів третім особам.
- Звичайний сеанс займає від 45 до 60 хв.
- Так, в нас є термінал і можливість оплати non cash
- Депресся?Втрата близької людини? І вас це непокоїть і не можете спати - тоді вам потрібна допомога
Царук Євген Григорович
Рецензент матеріалу
11 років досвіду ведення медичної практики. Займається ефективним лікуванням порушення працездатності, депресивних станів, синдрому хронічної втоми, страхів, тривоги, апатії та млявості, порушення сну, шизофренії, психічних розладів в осіб похилого та старечого віку.