Безсоння – це стан, у якому центральна нервова система перезбуджена. Відбувається це з різних причин, але результат один – проблеми з засипанням або повна відсутність сну. У медичній практиці безсоння називається інсомнією, це два абсолютно однакові процеси. Імовірність розвитку станів, коли відсутня сон, зберігається в кожної, навіть цілком здорової людини.
Безсоння не відноситься до патологічного захворювання. Відсутність сну, тривалий період засинання, перезбудження та поверхневий сон – це переслідує і здорову людину. Якщо ж подібні явища регулярні, то не виключено, що це хронічне безсоння, лікуванням якого має зайнятися профільний лікар – невролог чи психотерапевт. Лікування підбирається з урахуванням виду розладу сну. У медичній практиці захворювання буває:
- Гострим. Гострий стан триває протягом трьох місяців і менше. Не потребує медичного втручання, проходить самотужки. Але, не виключено перехід у хронічну форму.
- Хронічним. Порушення сну регулярно, людина може нормально спати протягом кількох днів, а іноді й місяців.
Чому розвивається безсоння? Для кожного виду захворювання характерні причини. Хронічне захворювання – це наслідок розвитку гострої форми.
А ось причинами гострого безсоння виступають: - Регулярні стреси.
- Неврози.
- Підвищені розумові та фізичні навантаження.
- Гормональні проблеми.
- Депресивні стани.
- Черепно-мозкові травми.
Розвиток безсоння може бути пов’язаний із деякими хронічними захворюваннями, гормональними збоями, а також онкологією. Тому при виникненні виражених проблем зі сном ігнорувати проблему не потрібно. Слід негайно звернутися по профільну допомогу.
Варто зазначити, що недосипання може бути не лише ознакою розвитку серйозного захворювання, а й спровокувати порушення у роботі органів та систем надалі. Нормою сну для дорослої людини є 8 годин на ніч. Якщо тривалість сну становить від 4 до 6 годин, то з часом фіксуються такі порушення: - Порушення когнітивних здібностей. В людини «загальмована» реакція.
- Розвиток захворювань серцево-судинної системи. Зберігається висока ймовірність появи гіпертонії, інфаркту, інсульту та аритмії.
- Розвиток усіх хвороб. Під очима з’являються мішки, шкіра стає блідою, з’являються висипання.
- Порушення статевої функції. Зниження лібідо відбувається на тлі сонливості та відсутності енергії.
Люди, які страждають на безсоння, частіше отримують травми і стають учасниками ДТП. Ігнорувати проблему не рекомендується, це може бути небезпечним для свого життя, а також для життя навколишніх людей.
Ціни на лікування безсоння в клініці
Вартість лікування безсоння варіюється залежно від типу необхідного лікування.
Послуга | Ціна в грн |
- Лікування безсоння в Києві від 3000
- Комплексне лікування безсоння в стаціонарі від 18000
✔️Лікування ✔️Проживання ✔️Харчуання
- Лікування безсоння в Києві в стаціонарі від 4000
(2-х і 3-х місна палата)
- Лікування безсоння в стаціонарі від 6500
(VIP одномісна)
- Консультація в клініці / онлайн 900/1600
(психіатра, психотерапевта)
- Консультація лікаря вдома 3500
(психіатра, психотерапевта)
Втомилися від залежності?
Види сну
Сон буває кількох видів:
- Нормальний чи фізіологічний. Його тривалість залежить від віку людини. Дітям гаразд достатньо спати 10-12 годин на добу, а дорослим 8-10 годин.
- Умовно-рефлекторні. Такий сон виникає в той самий час, характерний при налагодженому режимі сну і неспання.
- Гіпнотичний. Людина вводиться в гіпнотичний сон з метою певного на організм.
- Наркотичний. Під дією сильнодіючих речовин людина перебуває в тривалому сні.
- Патологічний. Сон може бути тривалим і натомість різних захворювань, що супроводжуються слабкістю.
Крім видів сну, він ділиться на дві ключові фази: - Повільний сон чи фаза повільного сну. На цьому етапі організм проходить повне енергетичне відновлення, відновлюються й фізіологічні ресурси. Повільний сон запускає регенераційні процеси, покращує кровопостачання м’язів та сприяє загальному зміцненню імунної системи. Глибокий сон спрямовано структурування одержуваної протягом дня інформації, і навіть підтримку короткочасної і довгострокової пам’яті.
- Швидкий сон. Він характерна підвищена активність мозку. У цьому стані спостерігається прискорений рух очних яблук. Мозок активно працює, пульс частішає, в ці хвилини організм наближається до фази неспання.
Фази сну дуже важливі, вони змінюють одне одного, дозволяючи організму повноцінно відпочити та відновитися.
Причини безсоння
Безсоння не виникає просто так, для цього є певні причини. При цьому, стать людини та її вік не мають значення. Проблема може розвиватись спонтанно. Основні причини безсоння:
- Постійна тривожність та стреси. Це може бути пов’язане з негативними подіями у житті.
- Зміна звичного способу життя. Зміна роботи, поява нових обов’язків, зміна місця проживання. Усе це накладає відбиток роботі центральної нервової системи та призводить до розвитку тривожних станів.
- Прийом лікарських засобів. Деякі групи медикаментів можуть проводити якість сну.
- Захворювання. Безсоння розвивається на тлі неврозів, онкологічних захворювань та інших патологій.
Зрозуміти, чому людина не може заснути, здатна лише профільний фахівець. Хронічне безсоння вимагає втручання профільних фахівців.
Ознаки безсоння
Симптоми безсоння можна поєднати в одну групу. Людина, яка страждає на порушення сну, відчуває труднощі із засинанням, часто прокидається вночі і знову важко засинає, занадто рано прокидається вранці.
При розвитку безсоння виникають такі симптоми:
- Безперервне хронічне недосипання.
- Постійна сонливість незалежно від часу доби.
- Поява нічних кошмарів.
- Загальмована реакція.
- Апатія.
- Зниження статевої функції.
- Пітливість.
- Регулярний головний біль.
- Тривожні стани.
При розвитку хронічного безсоння можуть фіксуватися й інші симптоми, зокрема: стрибки тиску, тахікардія та невроз. Нерідко у людей спостерігаються стрибки ваги.
Як лікувати безсоння
У випадках, коли викладені поради не допомагають, необхідно звернутися до лікаря. Лікування безсоння передбачає використання груп лікарських препаратів. Тип медикаментів, їх дозування та тривалість застосування залежить від загального стану пацієнта.
Медикаментозна терапія безсоння включає:
- Прийом препаратів групи барбітуратів. Основне призначення – пригнічуючий вплив на центральну нервову систему. Залежно від дозування препарату ефект може виявлятися від стану легкого заспокоєння до наркозу. Барбітурати призначаються як заспокійливі та снодійні засоби.
- Прийом препаратів, що містять бром. Основне призначення – заспокійливий вплив на центральну нервову систему.
- Прийом седативних засобів. Основне призначення – заспокійлива дія, покращення засинання, зняття синдрому тривожності.
- Групу препаратів і тип лікарського засобу підбирає лікар на підставі збору анамнезу, а також проведених досліджень.
Позбутися безсоння можна, незалежно від її стадії. При дотриманні рекомендацій лікаря, а також при проходженні групових психотерапевтичних практик та гіпнозу усунути проблему можна назавжди.
Як боротися з безсонням
Що робити, якщо не можеш заснути? При появі перших ознак безсоння, можна скористатися рядом порад, які покращать засипання:
- Регулярний графік сну. Засинання в один і той же час виробить певний рефлекс, що допоможе простіше засинати і відпочивати під час сну.
- Легка фізична активність. Прогулянки за 2-3 години до сну або катання на велосипеді допоможуть організму підготуватися до сну.
- Ідеальні умови для сну. У кімнаті має бути прохолодно, тихо, помірно волого. Подушка, ліжко та ковдра мають бути зручними.
- Розслаблення перед сном. За кілька годин до сну необхідно припинити активну діяльність, особливо пов’язану з роботою.
- Відмова від використання пристроїв. За 2-3 години до сну рекомендується відмовитися від використання мобільного телефону. Бажано зробити світло приглушеним.
Зазначені методи є гарною профілактикою безсоння. Але тільки в тому випадку, якщо захворювання не має хронічної течії. Визначити, на якій стадії перебуває проблема, може тільки лікар. При хронічному перебігу захворювання потрібна медикаментозна допомога.
Як позбутися безсоння в домашніх умовах
Як позбутися безсоння в домашніх умовах, і чи можливо це? Терапія захворювання за умов вдома – це основний метод лікування. Народні засоби виступають як доповнення до основної схеми.
Що робити в домашніх умовах? Спробувати можна настої з лікарських трав на основі собачої кропиви, кореня валеріанки і листів м’яти. З порушеннями сну чудово справляється аромотерапія з використанням ефірної олії, м’яти, меліси та ромашки. Для додаткового заспокоєння нервової системи рекомендується вдатися до допомоги:
- Релаксація.
- Медитація.
- Введення ритуалів сну.
Важливо! Перед використанням домашніх методик терапії важливо переконатися в тому, що це доречно на конкретній стадії захворювання. У деяких випадках допоможе лише медикаментозний вплив.
Відгуки наших пацієнтів
Загальні питання і відповіді
- Так, наші лікарі надають консультацію в режимі онлайн через Viber, Whatsapp, Telegram, Skype
- Так. Ми не надаємо данні наших кліентів третім особам.
- Звичайний сеанс займає від 45 до 60 хв.
- Так, в нас є термінал і можливість оплати non cash
- Депресся?Втрата близької людини? І вас це непокоїть і не можете спати - тоді вам потрібна допомога
Тест - чи насправді в мене є порушення сну (безсоння) ?
- В них є різниця
- Тут потрібні послуги психолога, а не психіатра
- У вас ПСТР - Вам потрібно звернутись по лікаря, залиште заявку і ми вам допоможемо.
- Ми допоможемо вам розібратися з цим
Царук Євген Григорович
Рецензент матеріалу
11 років досвіду ведення медичної практики. Займається ефективним лікуванням порушення працездатності, депресивних станів, синдрому хронічної втоми, страхів, тривоги, апатії та млявості, порушення сну, шизофренії, психічних розладів в осіб похилого та старечого віку.