Підвищена стомлюваність і слабкість, швидка виснажливість і погана переносимість розумових, фізичних, психічних навантажень – основні ознаки астенії, яка, попри думку, що захворювання, не є. Одні лікарі визначають астенію як психопатологічний стан, інші називають астенічним синдромом.
Астенія в перекладі з грецької означає слабкість, безсилля, що точно описує стан пацієнтів. Від фізіологічної втоми астенія відрізняється більшою тривалістю, причому навіть тривалий відпочинок не приносить покращення. Астенічний синдром діагностують у представників обох статей, незалежно від віку, професії та соціального статусу. Зустрічається астенічний синдром і в дітей віком. Якщо нормальна втома є нормальною реакцією організму на навантаження і проходить після відпочинку, то астенічний синдром – патологічний стан.
Астенічні стани є специфічним синдромом конкретного захворювання. Зокрема, при шизофренічних розладах астенія є першою ознакою захворювання. Як синдром астенія часто супроводжує інфекції, соматичні захворювання, післяопераційні та післяпологові стани. Астенічна депресія може виявитися будь-якому етапі основного захворювання чи бути провісником розвитку хвороби. З цією патологією доводиться стикатися хірургам, неврологам, гастроентерологам, психіатрам, травматологам, кардіологам.
Діагностувати астенію непросто через схожість симптомів із синдромом хронічної втоми. Оскільки ефективність лікування залежить від точності постановки діагнозу, єдиним правильним рішенням є звернення до профільної клініки з гарною репутацією. Без належного лікування астеніки стикаються з безліччю проблем у соціальному та особистому житті, вирішити які вони не можуть.
Наша клініка Оздоровлення 24 пропонує кваліфіковану медичну допомогу українцям за реальними цінами. Ми маємо сучасне діагностичне та медичне обладнання, наші лікарі використовують передові методики та ефективні препарати. Комфортабельні палати, уважний персонал, особистий підхід до кожного пацієнта – ми створюємо найкращі умови для одужання.
Ціни на лікування астенії в клініці
Вартість лікування астенії варіюється залежно від типу необхідного лікування.
Послуга | Ціна в грн |
- Лікування астенії в Києві від 3000
- Комплексне лікування астенії в стаціонарі від 18000
✔️Лікування ✔️Проживання ✔️Харчуання
- Лікування астенії в Києві в стаціонарі від 4000
(2-х і 3-х місна палата)
- Лікування астенії в стаціонарі від 6500
(VIP одномісна)
- Консультація в клініці / онлайн 900/1600
(психіатра, психотерапевта)
- Консультація лікаря вдома 3500
(психіатра, психотерапевта)
Кращі спеціалісти з лікування астенії
Симптоми астенії
Хронічна, постійна втома і астенія дуже схожі симптоматично, але не є тим самим патологічним станом і виникають з різних причин. Синдром хронічної втоми був введений у клінічну практику після спалаху епідемічного характеру, що стався у 1985 році на озері Тахо (США). Основними симптомами були неминуща втома, болючість лімфовузлів, біль у м’язах і суглобах, безсоння, сильний головний біль, дратівливість, депресія тощо.
Основною причиною виникнення хронічної втоми є виснаження енергетичних ресурсів, тоді як астенія виникає через неможливість організму керувати власними енергоресурсами. Для відновлення функції керування енергоресурсами необхідно знати причини збоїв, характер метаболічних порушень та способи усунення проблеми. Тому у разі появи симптомів астенії єдине правильне рішення – звернення за якісною медичною допомогою. Фахівці нашої клініки проведуть повне обстеження для підтвердження діагнозу та запропонують індивідуальний курс лікування.
Астенічні симптоми, на відміну від симптомів хронічної втоми, вранці малопомітні, але з збільшення навантажень вони виявляються сильніше. Загалом симптоми, що дозволяють діагностувати астенію, складаються з:
- клінічних проявів астенії;
- порушень, пов’язаних з патологіями, що викликали астенію;
- психологічної реакції пацієнта.
Симптоми астенії у дорослих виражаються: - постійною втомою, що виникає незалежно від типу навантаження;
- психологічними та емоційними порушеннями (агресивність, запальність, втрата самоконтролю, різкі перепади настрою);
- порушеннями сну із важким засинанням, неспокійними сновидіннями, кошмарами, частими пробудженнями;
- вегетативними порушеннями (запаморочення, відчуття ознобу або спека, посилене потіння, тахікардія, зниження потенції у чоловіків, біль у животі тощо).
Ознаки астенії у жінок можуть виявитися внаслідок гормональних змін (виношування дитини, післяпологовий стан, клімакс, менструації). Нервово-астенічний синдром, симптоми якого проявляються тахікардією, стрибками тиску, нервовими зривами, появою фобій, може свідчити про розвиток психічного розладу, наприклад, шизофренії.
Поступове погіршення імунного захисту організму на тлі депресії, що розвивається через похмурі думки і страхи, може призвести до тяжких наслідків. Якщо у вас є підозри на астенію, не намагайтеся самостійно встановлювати діагноз та лікуватись. Запишіться до нашої клініки на прийом до психотерапевта, який за результатами опитування призначить обстеження для уточнення діагнозу.
Види астенічних станів
Через виникнення виділяють такі види астенії:
- Функціональна астенія, яка є самостійним оборотним станом, не має зв’язку з патологіями органів, проте діагностується у 55% випадків. Основним проявом є астено-вегетативний синдром як наслідок перенесених травм та навантажень (після операції чи пологів). Астено-вегетативний синдром може виникнути у здорової людини на тлі сильної перевтоми. Причиною виникнення іноді буває перенесена інфекція чи стресова ситуація. Для функціональної астенії характерний поганий стан із ранку.
- Органічна астенія є практично незворотним станом, що виникає на тлі патології (гострої чи хронічної). До її виникнення часто призводять неврологічні розлади (енцефаліт, інсульт, розсіяний склероз, черепно-мозкова травма, хвороба Паркінсона чи Альцгеймера). Для органічної астенії характерні поганий стан після навантаження або ввечері з поліпшенням, що настає після відпочинку.
Залежно від перебігу астенія буває: - гостра (частіше функціональна);
- хронічна (частіше органічна), до якої належить алкогольна астенія.
За клінічними проявами виділяють: - гіпостенічну астенію зі зниженням сприйнятливості, млявістю та сонливістю;
- гіперстенічну з підвищеною збудливістю, дратівливістю, непереносимістю шуму, світла тощо.
Агастральна (функціональна) астенія, що характеризується різким зниженням ваги, проносом, шкірними та ендокринними порушеннями, розвивається частіше у чоловіків після 45 років після операцій на шлунково-кишковому тракті. Діагноз «стареча астенія» ставлять пацієнтам похилого віку, які потребують індивідуального догляду, якщо спостерігаються втрата ваги, порушення ходи, зниження сили кисті, когнітивні розлади. У хронічних алкоголіків алкогольна астенія діагностується у 85% випадків. Невротична астенія (неврастенія) виникає при виснаженні нервової системи.
Причини виникнення астенії
Причини астенії різні – від травм та соматичних захворювань до органічних уражень внутрішніх органів. Існує кілька груп захворювань, що провокують розвиток астенії:
- патології серцево-судинної системи (інфаркт, гіпертонія, аритмія);
- патології ШКТ (виразка, холецистит, гастрит, панкреатит);
- патології нирок (пієлонефрит тощо);
- післяопераційний стан чи травми;
- інфекційні захворювання (гепатити, ГРВІ, туберкульоз);
- психічні захворювання та неврологічні розлади.
Причини виникнення астенії можуть полягати у постійних високих навантаженнях за відсутності повноцінного харчування та відпочинку.
Функціональні причини виникнення астенії: - часті чи сильні стреси;
- наркоманія, алкоголізм (і навіть похмілля);
- неякісний сон, відсутність фізичних навантажень, нестача свіжого повітря;
- нестача вітамінів та низька якість їжі;
- наявність хронічних захворювань;
- погана екологія.
Через зміни гормонального фону, перевтоми та з інших причин у чоловіків може розвинутися сексуальна астенія, що виражається у статевій слабкості та зниженні лібідо. Єдиний спосіб вирішити проблему – звернутися до компетентного лікаря, який визначить причину та призначить лікування.
Профілактика астенічних розладів
Астенічний синдром, лікування та профілактику якого слід довірити лікарю, є в більшості випадків оборотним станом. При виборі профілактичних заходів основним критерієм є причина захворювання:
- фізичні навантаження за інтенсивної розумової праці;
- медикаментозна терапія та психотерапія при стресах;
- релакс, масаж, фізіотерапія та відпочинок при високих фізичних навантаженнях.
Серед загальних рекомендацій: - обмеження шкідливих звичок чи відмова від них;
- прийом курсу вітамінів,
- призначеного лікарем за наслідками обстеження;
- вибір дієти (краще звернутися до дієтолога);
- встановлення збалансованого режиму дня.
Навіть у складних випадках астенічного синдрому лікування та профілактика за умови професійного підходу здатні допомогти людині впоратися з проблемою чи мінімізувати наслідки. Фахівці нашої клініки назвуть ефективні заходи профілактики на першій консультації.
Діагностика астенії
Визначити, як перемогти астенію, можна лише після з’ясування причин виникнення. Якщо підозрюється астенія, діагностика є першим та обов’язковим етапом лікування. Лікар проводить діагностику під час першої консультації, вислуховуючи скарги пацієнта, знайомлячись із його способом життя та звичками. Пацієнта обов’язково просять розповісти про травми (включаючи психічні травми та стреси) та захворювання, про перенесені операції тощо. Фахівці нашої клініки проводять всебічне обстеження, на підставі результатів якого скарг пацієнта ставлять точний діагноз.
Для уточнення симптомів проводиться тест на астенію, методика якого визначається залежно від патології (фізична, психічна, розумова, сексуальна). Також знадобляться:
- лабораторні дослідження (аналізи крові, сечі, цукор, копрограма, біохімія);
- холтерівське моніторування;
- електронейроміографія;
- гастроскопія;
- флюорографія;
- МРТ, ЕЕГ, ЕКГ, УЗДГ, ЕхоКГ, УЗД.
Для точної постановки діагнозу наші фахівці консультуються з лікарями інших спеціальностей (кардіологи, травматологи, пульмонологи, гастроентерологи, гінекологи тощо). Іноді пацієнти не бажають озвучувати причину захворювання від сорому або страху. Допомога досвідченого психотерапевта у разі безцінна, оскільки вилікувати астенію можна, лише знаючи причини її виникнення.
Лікування астенії
Після того, як діагностовано астенію, лікування підбирається індивідуально, з урахуванням причин розвитку стану, особливостей організму та інших факторів. Лікуванням астенічного синдрому займається психотерапевт чи невролог, який за потреби може залучити лікарів вузького профілю. Успішність лікування органічної астенії залежить від результативності терапії основної патології – після лікування основного захворювання ознаки астенії можуть зменшитися або зникнути. З функціональною астенією справа дещо інакше.
Лікар за результатами обстеження призначає індивідуальну медикаментозну терапію у вигляді комплексу препаратів або одного-двох ліків.
Процес лікування складається з наступних етапів:
- Медикаментозна терапія з використанням вітамінних комплексів, противірусних, психотропів, седативних, ноотропів, антиоксидантів, судинних та нестероїдних протизапальних препаратів. Самостійний прийом препаратів заборонено.
- Відновлювальна терапія, що включає фізіотерапію, масаж, стабілометрію, ЛФК, кінезіокорекцію і т.д.
- Сеанси психотерапії та консультації психологів для нормалізації психоемоційного стану.
Лікування астенічного синдрому народними засобами категорично не рекомендується, оскільки може спричинити погіршення стану організму чи психіки. Щодо прийому рослинних препаратів у профілактичних цілях (женьшень, китайський лимонник, елеутерокок) слід проконсультуватися з лікарем.
Протягом усього курсу лікування пацієнтом займається один лікар (психотерапевт чи невролог), обов’язки якого входить контроль стану пацієнта кожному етапі лікування, внесення корективів до курсу лікування.
За підозри на астенічний синдром не треба шукати, як боротися з астенією самому. Запишіться на консультацію в нашу клініку і пройдіть обстеження для уточнення діагнозу. У нашій клініці працюють найкращі лікарі, які використовують сучасні випробувані методики та сертифіковані препарати.
Тест - чи насправді в мене астенія?
- В них є різниця
- Тут потрібні послуги психолога, а не психіатра
- У вас ПСТР - Вам потрібно звернутись по лікаря, залиште заявку і ми вам допоможемо.
- Ми допоможемо вам розібратися з цим
Відгуки наших пацієнтів
Загальні питання і відповіді
- Так, наші лікарі надають консультацію в режимі онлайн через Viber, Whatsapp, Telegram, Skype
- Так. Ми не надаємо данні наших кліентів третім особам.
- Звичайний сеанс займає від 45 до 60 хв.
- Так, в нас є термінал і можливість оплати non cash
- Депресся?Втрата близької людини? І вас це непокоїть і не можете спати - тоді вам потрібна допомога
Царук Євген Григорович
Рецензент матеріалу
11 років досвіду ведення медичної практики. Займається ефективним лікуванням порушення працездатності, депресивних станів, синдрому хронічної втоми, страхів, тривоги, апатії та млявості, порушення сну, шизофренії, психічних розладів в осіб похилого та старечого віку.